IMG 8518Wycieczka do Trójmiasta w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ph. „Poznaj Polskę”

W dniach 11-13.05.2022r. uczniowie klas I, II i III naszego liceum wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta, która została zrealizowana w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki ph. „Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski m.in. tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania jednego z miast Trójmiasta wraz z przewodnikiem. Spacer najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska przybliżył nam dawną świetność nadmotławskiego miasta. Trasa prowadziła wzdłuż najbardziej znanych zabytków: Złotej Bramy, Ratusza Głównego, Fontanny Neptuna, Dworu Artusa i wielu innych. Spacerowaliśmy Długim Pobrzeżem w kierunku Żurawia. Zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką oraz jej wieżę widokową, z której podziwialiśmy panoramę Gdańska.

Następny dzień rozpoczęliśmy przejazdem do Oliwy, która w opinii wielu znawców historii uchodzi za jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdańska. Zwiedziliśmy Archikatedrę Oliwską oraz wysłuchaliśmy koncertu urzekającej muzyki organowej. Następnie udaliśmy się na spacer po parku im. Adama Mickiewicza, fascynując się jego pięknem oraz przyrodą.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Sopot oraz przejście po najdłuższym molo w Europie. Następnie udaliśmy się do Gdyni, gdzie ze szczytu Kamiennej Góry podziwialiśmy panoramę miasta i zespołu portowo-stoczniowego. Spacerowaliśmy również po Molo Południowym, przechodząc przy Akwarium Gdyńskim, Darze Pomorza i ORP Błyskawicy. Atrakcją dla nas było wejście na główny pokład oraz na wnętrze statku „Dar Pomorza”, które pozwoliło nam poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.

Ostatniego dnia wycieczki wybraliśmy się na Westerplatte. Wsłuchaliśmy się w historię tego miejsca. Na tym skrawku gdańskiej ziemi grupa polskich żołnierzy przez 7 dni odpierała ataki przeważających wojsk niemieckich. Z pomnikowego kopca mieliśmy widok na Zatokę Gdańską oraz kompleks portowy.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku, który został wpisany na listę UNESCO w 1997 roku. Zamek w Malborku to imponujące wnętrza, pas murów obronnych z licznymi wieżami i bramami, które zrobił na nas ogromne wrażenie.

W trakcie wycieczki nocowaliśmy w Jastrzębiej Górze. Znakomita lokalizacja noclegu umożliwiła nam zachwycanie się nadmorskim zachodem słońca oraz skorzystanie z możliwości kąpieli w Morzu Bałtyckim w majowych warunkach wczasowych. Formą integracji uczestników była odbywająca się ostatniej nocy dyskoteka.

O bezpieczny przebieg wycieczki oraz o panującą na niej atmosferę zadbały p. Ewelina Michalak, p. Agata Dobrowolska i p. Magdalena Raszewska.

Uczestnicy wycieczki