Światowy Dzień Rzucania Palenia

W 2020 roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 listopada(czwartek). Święto zostało zainicjowane w Stanach Zjednoczonych, dzięki akcji dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, o zaprzestaniu palenia papierosów w jednym dniu. Do idei przyłączyło aż 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali przez jedną dobę wytrzymać bez palenia papierosów.

Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia. Światowi eksperci zdrowia alarmują, że epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, w tym prawie 600 tys. osób niepalących. Według przewidywań przed 2030 rokiem z powodu palenia papierosów umrze ponad 8 milionów ludzi, a ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach. Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale wciąż z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić tytoń. Papierosy nie tylko uzależniają psychiczne, ale także fizycznie. Osoby uzależnione odczuwają silną potrzebę palenia i zwiększania codziennej dawki nikotyny. Papierosy nie tylko oddziałują na palacza, ale również na osoby z najbliższego otoczenia (palenie bierne).

Pamiętajmy zdrowie jest najwyższą wartością, warto o tym pamiętać i podjąć próbę wyeliminowania nałogu, jakim jest palenie tytoniu, do czego zachęcamy.

 Slajd1