Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '

16 maja 2017 r. grupa uczniów z naszego Liceum razem z opiekunami panią Mariolą Maciaszek i panią Anną Adamczyk wybrała się do Chełmna nad Nerem, gdzie mieli okazję poznać historię obozu zagłady Kulmhof, który znajdował się tam w czasie II wojny światowej.

Wycieczka była jednym z etapów projektu pt. "Biografie lokalne" realizowanego przy współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadaniem licealistów jest zebranie materiałów i zredagowanie biografii regionalnych bohaterów. Młodzi badacze poznając ich życiorysy, trafili tym razem do Chełmna, miejsca działalności i śmierci Stanisława Kaszyńskiego, który był świadkiem zbrodni hitlerowskich dokonywanych w obozie Kulmhof.  Właśnie jemu poświęcone były zajęcia  prowadzone w chełmińskim muzeum przez Bartłomieja Grzankę.

Sam obóz nie dotrwał naszych czasów, znajduje się tam las, który w zasadzie jest wielką, masową mogiłą, o czym świadczą pozostałości po piecu krematoryjnym, liczne pomniki i macewy, mające upamiętnić tych, którzy tam zginęli - prawie 200 tysięcy ofiar. Znaleźć można tam też odsłonięte fundamenty pałacu, w którym przetrzymywano kolejne transporty Żydów tuż przed śmiercią i odrestaurowany spichlerz służący za muzeum. Przewodnik przedstawił historię obozu, opowiadał o metodach jego działania oraz dokładnie opisał zbrodnie, do których w nim dochodziło.

Wyjazd do Chełmna był ważną częścią pracy licealnych biografów. Pozwolił skonfrontować zdobyte wcześniej informacje z konkretnym miejscem i jego historią, uruchomić wyobraźnię i pobudzić emocje. Potwierdził też, że wiele pytań dotyczących  postaci Stanisława Kaszyńskiego nigdy nie znajdzie jednoznacznych odpowiedzi, pozostawiając nam jedynie domysły i przypuszczenia.

Janusz Kotoński

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Osiągnięcia START

tarczakolor malaKarol Pawlak, klasa 3F, Laureat XLIV Olimpiady Historycznej, opiekun: Paweł Żebrowski

tarczakolor mala

Wojciech Jakub Wilczyński, klasa 3B, Finalista XXXVI Okręgowej Olimpiady Języka Łacińskiego, opiekun: Ewa Patrzykąt

tarczakolor mala

Szymon Klimek, klasa 2A, Finalista XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej, opiekun: Barbara Żebrowska

tarczakolor mala

Karolina Darul, klasa 1B, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

tarczakolor mala

Weronika Osicka, klasa 1C, Finalistka XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun: Agnieszka Łapka

Lokalizacja