Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '

16 maja 2017 r. grupa uczniów z naszego Liceum razem z opiekunami panią Mariolą Maciaszek i panią Anną Adamczyk wybrała się do Chełmna nad Nerem, gdzie mieli okazję poznać historię obozu zagłady Kulmhof, który znajdował się tam w czasie II wojny światowej.

Wycieczka była jednym z etapów projektu pt. "Biografie lokalne" realizowanego przy współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadaniem licealistów jest zebranie materiałów i zredagowanie biografii regionalnych bohaterów. Młodzi badacze poznając ich życiorysy, trafili tym razem do Chełmna, miejsca działalności i śmierci Stanisława Kaszyńskiego, który był świadkiem zbrodni hitlerowskich dokonywanych w obozie Kulmhof.  Właśnie jemu poświęcone były zajęcia  prowadzone w chełmińskim muzeum przez Bartłomieja Grzankę.

Sam obóz nie dotrwał naszych czasów, znajduje się tam las, który w zasadzie jest wielką, masową mogiłą, o czym świadczą pozostałości po piecu krematoryjnym, liczne pomniki i macewy, mające upamiętnić tych, którzy tam zginęli - prawie 200 tysięcy ofiar. Znaleźć można tam też odsłonięte fundamenty pałacu, w którym przetrzymywano kolejne transporty Żydów tuż przed śmiercią i odrestaurowany spichlerz służący za muzeum. Przewodnik przedstawił historię obozu, opowiadał o metodach jego działania oraz dokładnie opisał zbrodnie, do których w nim dochodziło.

Wyjazd do Chełmna był ważną częścią pracy licealnych biografów. Pozwolił skonfrontować zdobyte wcześniej informacje z konkretnym miejscem i jego historią, uruchomić wyobraźnię i pobudzić emocje. Potwierdził też, że wiele pytań dotyczących  postaci Stanisława Kaszyńskiego nigdy nie znajdzie jednoznacznych odpowiedzi, pozostawiając nam jedynie domysły i przypuszczenia.

Janusz Kotoński

Do matury zostało: 42 dni
March 2018
M T W T F S S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Lokalizacja