Zmiana języka

pl pl  en  de  fr  ru

Na skróty

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
e-mail: loturek@wp.pl

Top Panel
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '
 • '
  '

     Współpraca  między Liceum Ogólnokształcącym a Instytutem Filologii Polskiej UAM nawiązana przed kilku laty, kiedy powstawała pierwsza humanistyczna klasa patronacka, przynosi kolejne efekty i owocuje nowymi formami działania. Tym razem ma to być rozpisany na pół roku projekt regionalistyczny Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego.

     Uczestnicy projektu – kilkunastoosobowa grupa uczniów z kilku klas - zapoznają się z życiorysami lokalnych bohaterów, a także z narzędziami oraz metodami niezbędnymi dla twórcy czyjejś biografii. Wspólnie sporządzili listę kilku bohaterów biografii, nad którymi już rozpoczęli pracę. Uczniowie poznają metody zbierania materiałów do biografii literacko-popularyzatorskiej i zasady korzystania z rozmaitych źródeł informacji, poznają schemat biogramu i uproszczonego kalendarium życia oraz różne wzorce biografii literacko-popularyzatorskich. Wśród wybranych przez nas postaci znaleźli się m.in. Leon Kruszyński, Henryk Glicenstein, Tomiła Składkowska, rodzina Sachsów. Efektem kilkumiesięcznej pracy mają być wycinki biografii naszych bohaterów utrzymane w bardzo różnych formach – wywiadu, wspomnienia, opowiadania, reportażu...

Ważnym celem projektu ma być również integracja mieszkańców Wielkopolski. Pragniemy nawiązać współpracę z grupami młodzieży z Trzcianki i Chodzieży, które realizują podobne zadania w swoim środowisku lokalnym.

    Nad pracą uczniów czuwać będą nauczycielki języka polskiego z LO: Anna Mękarska, Katarzyna Szczepanik i Mariola Maciaszek, a ze strony IFP UAM dr hab. Jerzy Borowczyk, współautor projektu sprzed dwóch lat: Turek o okolice. Dzieje miasta i regionu oraz literackie konteksty. Liczymy na nawiązanie współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, a już teraz wielką pomocą w gromadzeniu materiałów służy nam Muzeum Miasta Turku.

    Zależy nam na tym, aby piszący życiorysy bohaterów swojego regionu przeżyli spotkanie z żywą przeszłością i zobaczyli, że poznawanie czyjejś biografii pozwala lepiej rozumieć samych siebie, drugiego człowieka oraz miejsce, w którym przyszło nam żyć. Mamy też nadzieję, że uczestnicy projektu zdobędą konkretne umiejętności badawczo-pisarskie.

Projekt Biografie lokalne realizowany w ramach Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I Liceum Ogólnokształcącego zdobył aprobatę Starostwa Powiatowego w Turku i otrzymał dofinansowanie w konkursie ofert na zadanie publiczne w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.  

Mariola Maciaszek

 

Do matury zostało: 42 dni
March 2018
M T W T F S S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

NASZE LICEUM

TV SALA 100

powiat innowacji

men

KOwP

cke

oke1

stowarzyszenie

vulcan

poczta

bip

ling logo 400

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące
im. Tadeusza Kościuszki 

62-700 Turek ul.Kościuszki 4
tel. 63-278-46-95
fax. 63-278-46-90

e-mail: loturek@wp.pl

Lokalizacja